Jak przygotować dziecko do sesji plenerowej? Poradnik

Jak przygotować dziecko do sesji plenerowej? Poradnik

Naturalne, pełne słońca i refleksów zdjęcia robione późnym popołudniem z mnóstwem uśmiechów i czułych gestów to forma fotografii rodzinnej estetycznie najbliższej mojemu oku i sercu. Spontaniczne sesje są super, ale tylko wtedy kiedy robię je do rodzinnego albumu. Te, które mam wykonać dla kogoś muszą być wcześniej zaplanowane. Tak, aby obie strony miały pewność, że powstanie z tego przepiękna pamiątka.

Dość długo zastanawiałam się jak opisać Wam garść porad, a jednocześnie nie zanudzić przydługim tekstem. Ostatecznie zdecydowałam się zamieścić wpis w formie pytań i odpowiedzi bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu. Mam nadzieję, że wyciągniecie przydatne informacje dla siebie.

Kiedy jest najlepsza pora do zdjęć?

Taka kiedy dziecko jest wypoczęte i najedzone 🙂 Ale… do rzeczy – zazwyczaj planuję zdjęcia na godzinę-dwie przed zachodem słońca. To moja ulubiona pora dnia, wtedy jest największa szansa na uzyskanie ciepłych kolorystycznie kadrów i bajkowych portretów. Jeśli sytuacja tego wymaga robię zdjęcia niezależnie od pory dnia i w różnych warunkach oświetleniowych. Fotografie mają wtedy nieco inny charakter, ale odpowiednie manipulowanie dostępnymi środkami tj. drzewa, zadaszenie pozwoli na wykonanie porządnych zdjęć. Wspomniana złota godzina ma to do siebie, że im bliżej okresu letniego tym pojawia się ona później. Niestety w przypadku naprawdę malutkich dzieci może kolidować z ich rytmem dnia. 

Jeśli planujecie zdjęcia w wakacje, kiedy dzień jest długi, może uda się tak ukołysać bobasa w aucie w drodze, aby “wstał” zrelaksowany po samochodowej drzemce? Jeśli nie, to równie piękne zdjęcia można zrobić także o wschodzie słońca 😉 (tak, znam ból tych pobudek o 5. rano 😉

Gdy mam zaplanowaną sesję ze Starszakiem proszę o rodziców, aby uprzedzili dziecko o spotkaniu z nową osobą. Tak, aby w dniu pleneru nie było ono zaskoczone czy onieśmielone. 

Jakie ubrania założyć do zdjęć w plenerze?

Najistotniejsze jest to, aby były wygodne i w miarę możliwości spójne kolorystycznie. Proponuję nie miksować koszulek z misiowym nadrukiem z T-shirtem taty w paski i elegancką sukienką u mamy. Dobrze wygląda jeśli wszyscy do siebie pasują stylem. Warto pomyśleć o dodatkach: kapelusze, drobna biżuteria, spinki we włosy, muszki, szelki, kamizelki, torebki, chustki… Co lubicie, co Wam się podoba. Sama mam słabość do różnych nakryć głowy i namiętnie wyszukuję córeczce czapeczki i ubranka w stylu vintage.

Bardzo fajny poradnik dotyczący doboru stroju na sesje fotograficzne napisała Fotografka Kasia Siwko na swoim blogu. Zerknijcie koniecznie jeśli potrzebujecie więcej porad!

Co warto wziąć ze sobą na sesję plenerową?

Co chcecie i co pasuje do Waszego stylu spędzania wolnego czasu. Mogą to być ulubione zabawki, piłka do gry, rowerki, bańki mydlane, latawce, kosz piknikowy z pysznościami czy… ukochany pupil. Cokolwiek co Was łączy, jakaś rzecz, która ułatwi opowiedzenie historii z Waszego wspólnie spędzonego czasu. (jednocześnie sprawi, że nie będziecie myśleć o pozowaniu).

Czy musicie odhaczyć te wszystkie punkty?

Oczywiście, że nie. To jest Wasza sesja, Wasze zdjęcia i to Wy będziecie oglądać siebie/swoje dziecko na tych fotografiach. Podsunęłam Wam jedynie propozycje, które mogą stać się punktem wyjścia do zaplanowania wymarzonej sesji.

Pomysłowy Tata potrafi rozbawić towarzystwo (:

Przerwa na przekąskę 😉Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *